antivirüs programı

Korsanlar, hackerler, kolay yoldan para kazanmak isteyenler virüs yazılımlar ile bilgisayarlara, işletim sistemlerine, programlara, dolayısıyla bütünü verilere sızmaya çalışmaktadırlar. Virüs yazılımlarına karşı koymak için birçok gelişmiş koruma ürünü vardır. Virüs yazılımlara karşı seçilecek olan antivirüs programının kurumsal ihtiyaçlara uygun olması gerekir.

Antivirüs Programı Nedir?

Bilişim dünyasında ortaya çıkan gelişmeler kurumsal ve bireysel ihtiyaçları karşılamada son derece başarılıdır. Her gün yeni çalışmalar ve ARGE faaliyetleri ile dijital dünya daha da genişlemektedir. Bu yapılırken sürekli yeni yazılımlar, programlar geliştirilmekte, bunlar sayesinde iş verimliliği en üst seviyeye çıkmaktadır. İnternet üzerinden daha fazla iş yapılabilmekte, iş süreçleri daha hızlı olmaktadır. Bunun neticesinde zamandan ve emekten tasarruf edilerek maddi manevi kazanım sağlanmaktadır.

Dijital dünyada meydana gelen bütün gelişmeler, olumlu yönde değildir. Korsanlar, hackerler, kolay yoldan para kazanmak isteyenler de dijital dünyada fazlasıyla varlıklarını devam ettirmektedir. Bu tür kişiler virüs yazılımlar ile bilgisayarlara, işletim sistemlerine, programlara, dolayısıyla bütünü verilere sızmaya çalışmaktadırlar. Tam da bu noktada antivirüs yazılımları devreye girmektedir.

Antivirüs, terim olarak birden çok koruma katmanına sahip olan, bu sayede sadece virüsleri değil, aynı zamanda genel anlamdaki bütün zararlı yazılımları tespit eden, engelleyen, silen ve kullanıcıları siber tehditlere karşı korumakta olan yazılımlardır.

İlk başlarda bir antivirüs programı sadece virüsün bulaştığı cihazdaki virüsleri tespit eden, bazen silebilen, bazen de silemeyen, diğer cihazlara bulaşmasını da engelleyen yazılımlardı. 1990’lardaki bu durum zaman içinde yeni gelişmeler ışığında bambaşka bir boyuta taşındı. Elbet bunda zararlı yazılımların ve yazılım türlerinin sayısının artmasının da payı var.

Başarılı Bir Antivirüs Programında Bulunması Gerekenler

Virüs yazılımlarına karşı koymak için birçok gelişmiş koruma ürünü vardır. Kullanıcıların güvenliğini sağlamak için pek çok teknoloji kullanılıyor. Bu da antivirüs yazılım ürünlerinin klavye kaydetme, casus yazılım, kimlik bilgisi çalma, fidye yazılımcılar sayesinde dosyaların şifrelenmesi, izinsiz kripto para madenciliği, Truva atlarıyla bilgi sızdırma, dolandırıcılık, istenmeyen e-mail gibi geniş bir alandaki saldırılarla baş edilebilmesine imkân veriyor.

Antivirüs ürünleri potansiyel olarak tehlikesi bulunan uygulamalara karşı da koruma sağlar. Çünkü bazı zararlı yazılımcılar bulaşıcı olmasa da cihazın performansını düşürür. Yavaşlatır. Bu da doğrudan iş verimliliğinden, zamandan kayba sebebiyet verir. Başarılı bir antivirüs sistemi, bütün bunlara karşı kalkan görevi görür. Fakat piyasada bulunan bütün virüs karşıtı yazılımlar aynı kalitede değildir. Her birinin özellikleri çeşitlilik gösterebilir. Bu noktada bireysel ve kurumsal olarak seçilecek olan antivirüs programlarının şu hususlara uygun olması gerekir:

Hız: Bilgisayarlarda bulunan bütün yazılım ve programlar belli bir yer kaplar. Buna göre de bilgisayarların performansına etki eder. Başarılı bir antivirüs programının hızlı ve verimli çalışması, işlemlerin bölünmesine sebebiyet vermemesi gerekir. Cihazı yavaşlatmaması, kasmaması, diğer programların çalışma performansını etkilememesi gerekir. Dolayısıyla hafif programlar bilgisayarların daha hızlı olmasını sağlar.

Algılama: Antivirüs programından en temel beklenti, en gelişmiş tehditleri daha algılayabilmesidir. Çünkü virüs geliştiricileri sürekli çalışmaya devam etmekte, kendi yazılımlarını ilerletmekte, antivirüs programlarıyla kıyasıya mücadele ederek onları yıkıp sistemlere sızmaya çalışmaktadırlar. Buna karşın antivirüs geliştiricileri de sürekli kendilerini geliştirir. Fakat her antivirüs yazılımı aynı güçte değildir. Tehditlerin engellenmesi ve ortadan kaldırılması antivirüs programının başarısıyla paraleldir.

Kullanılabilirlik: Antivirüs programı kullanılabilir olmalıdır. Birkaç dakika içinde bilgisayara, tarayıcıya kurulup kullanılmaya başlanmalıdır. Bu üç şartı bir arada sunabildikleri derece antivirüs programları başarılıdırlar.

Anahtar Teslim Profesyonel Antivirüs Programı Çözümleri

Virüs yazılımlara karşı seçilecek olan antivirüs programının kurumsal ihtiyaçlara uygun olması gerekir. Sunucular üzerine kurulduktan sonra yerel ağ kaynakları üzerinde ayarlanmalarının yapılması icap eder. Güncellemelerin otomatik olarak alınması ve programın her zaman en güncel hali kullanılmalıdır. Firmamız Bütün bu alanlarda profesyonel destek sağlamakta, anahtar teslim hizmet vermektedir.