Barkod, farklı kalınlıklarda, yan yana duran çizgilerin bileşiminden oluşuyor. Her çizgi, farklı bir rakamı ifade ediyor. El terminalleri dahil barkod otomasyon sistemleri işletmelere büyük avantajlar sağlıyor. Mal kabul işlemlerini depo barkod sistemiyle yaparak süreci hızlandırabilirsiniz.

Depo Barkod Sistemi

Barkod, farklı kalınlıklarda, yan yana duran çizgilerin bileşiminden oluşuyor. Her çizgi, farklı bir rakamı ifade ediyor. Barkod otomasyon sistemleri ile birlikte barkotlu ürünlerin fiyatları, diğer bilgileri barkod okuyuculara okutularak otomatik olarak bir ekrana yansıması sağlanıyor.

Üretimden sevkiyata, depo alanlarından kalite kontrol alanlarına kadar pek çok farklı alanda kullanılan bu sistemler, ürünün kimliği oluyor ve o ürün dünyanın her yerinde kimliği ile birlikte takip edilebiliyor. Kolayca saptama yapılabiliyor. Barkodların içeriği ve numaraları ise çeşitli barkod programları ile hazırlanıyor. El terminali dahil barkod otomasyon sistemleri sayesinde işletmelerin işleri büyük pratiklik kazanıyor. Çünkü mahalle aralarındaki, en ücra beldelerdeki en ufak işletmelerde dahi yüzlerce ürün stoku bulunuyor.

İşletmelerin büyüklüğü, şube sayısı, zincir sayısı dikkate alındığında süreç çok daha karmaşık bir hal alıyor. Stoklardaki ürünlerin miktarı, azalma durumları, hangisine kaç tane ihtiyaç olduğu, fiyatları ve değişimleri gibi bütün detaylara barkod otomasyon sistemleri sayesinde rahatça ulaşılabiliyor. Kayıt altında tutulabiliyor.

Barkod Otomasyon Sistemleri Avantajları

El terminalleri dahil barkod otomasyon sistemleri işletmelere büyük avantajlar sağlıyor. İşletmenizin satmakta olduğu bütün ürünler bir bilgisayar sistemi sayesinde takip ediliyor ve her türlü ürüne ait özel isimlendirme sistemleri kullanılıyor.

İsimlendirme sistemlerinde numaralar ve çizgilerden yararlanılıyor ve bunlar, uluslararası standartlarda oluyor. Bu bakımdan barkod otomasyon sistemlerinin pek çok avantajı vardır ve bunlar farklı yönlerden karşımıza çıkıyor. Depo Barkod sisteminin faydaları özellikle üreticiyedir. Çünkü standartlaşmış barkod sistemi sayesinde dünyanın her yerinde satılan ürünün barkod numarası aynı oluyor. Bu sayede üreticiler ürünlerini barkod bazlı takip edebiliyorlar.

Takip sistemi sayesinde hangi ürünleri, nerede kaç tane satılmış izleyebiliyorlar. Hangi ülkede, şehirde daha fazla kar ettikleri gibi detaylara ulaşabiliyorlar. Satıcılar açısından barkod otomasyon sistemlerinin faydalarına baktığımızda ürünleri satarken hangi ürüne daha çok talep olduğunu görebilmeleri geliyor. Analizleri rahatlıkla yapabiliyor, ürünlerin giriş, çıkış fiyatlarını, adetlerini rahatça takip edebiliyorlar.

Fiyat ezberleme metodu ile satış yapmaktansa barkod okutarak satış yapıyor, hata payını ortadan kaldırıyorlar. Teknik servis olarak tüketici için de barkod otomasyon sistemlerinin pek çok avantajını görüyoruz. Tüketiciler barkod sayesinde ürüne ait bütün bilgilere ulaşabiliyorlar. Ürünün cinsi, menşei, üretim tarihleri gibi birçok bilgi yanında daha ucuza nereden satın alabileceklerini de internetten araştırabiliyorlar.

Barkod Otomasyon Sistemleri Kullanım Alanları

Barkod otomasyon sistemlerinin kulanım alanları son derece geniştir. Bu sistem sayesinde kasalardan onlarca ürün hızlı şekilde geçirilerek zahmetsizce alışveriş yapılabilmektedir. Büyük perakendeciler mağazalarını ve ürünlerini sevk ederken barkod sisteminden faydalanabilir, lojistik araçlarını barkodlarla tanımlayabilmektedir.

Kargo firmaları barkod sisteminin en etkin olduğu alanlardan birisi. Kargonun yeri, geçtiği aşamalar barkod otomasyon sistemleri sayesinde rahatlıkla görülebilir. Servis detaylarına ulaşılabilir. Muhasebe alanında demirbaşlar ve taşıma birimleri barkod sistemini kullanabilir. Yine su, elektrik, doğalgaz gibi aboneliklerin takibi için de barkod okuma otomasyonlarından faydalanılır.

Barkod Sistemleri Konusunda Tavsiyeler

Barkod Otomasyon Sistemlerinde barkodları mümkün olduğunda küçük boyutlarda üretmeniz ve mümkünse numara dışında ürün ismini de yazmanızda fayda var. Ürünlerinizi depolara girmeden önce barkotlamanız avantajınızadır. Mal kabul işlemlerini barkod sistemiyle yaparak süreci hızlandırabilirsiniz.

Barkodları ürünlerin önceden belirlediğiniz yerlerine yapıştırmanız raflara dizme ve alma konusunda kolaylık sağlar. Teknik servis desteği de sunan firmamız Barkod Otomasyon Sistemleri konusunda doğru ürün seçiminden kuruluma, işleyişten güncellemeye kadar her aşamada yardımcı olmakta, sektöre özel çözümler geliştirmekte, iş verimliğini arttırmaya katkı sağlamaktadır. En gelişmiş teknolojiyi işlemenizle buluşturmaktadır.