Güvenlik Duvarı Firewall

Güvenlik Duvarı Firewall

Güvenlik duvarı, yani firewall sistemleri çoğu zaman önemsenmese de güvenlik için son derece önemlidir. Firewall çözümleri bilgisayarınızı, akıllı telefonunuzu internette bulunan veri tabanlı zararlı yazılımlara karşı koruma altına alan bir kalkan gibidir.
Güvenlik Duvarı Firewall Sistemleri
Güvenlik duvarı, yani firewall sistemleri çoğu zaman önemsenmese de güvenlik için son derece önemlidir. İnternet, milyonlarca verinin bulunduğu bir yer olsa da bu verilerin hepsi güvenli değildir. En az güvenli veriler kadar internette zararlı yazılımlar da dolaşıyor. Bu yüzden de internete bağlanan bütün cihazlar olası bir risk altında bulunuyor. Bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar bu zararlı yazılımlara karşı güvence altına alınmalıdır. Çoğu kişi anti virüs programlarının cihazların güvenliği için tek başına yeterli olduğunu düşünse de bu, tam olarak doğru değildir.
Öncelikle firewall nedir buna bakmak gerek. Firewall, tabletinizi, bilgisayarınızı, akıllı telefonunuzu internette bulunan veri tabanlı zararlı yazılımlara karşı koruma altına alan bir kalkan gibidir. Dijital alanda veriler, sunucular, bilgisayarlar ve routerlar arasında gezinmekte, firewall ise bu noktada veriyi kontrol ederek güvenilir olup olmadığını tespit etmekte, güvenli olmayanlara karşı cihazlarınızı korumaktadır. Günümüzde çoğu kullanıcı, ayrı bir firewall yazılımı kullanmıyor; fakat modern işletim sistemlerinin pek çoğunda bazı temel özelliklere sahip firewall yazılımı mutlaka yer alıyor. Fakat bu, elbette tam koruma anlamına gelmiyor. En iyi sonuca ulaşmak için mutlaka ayrı bir firewall yazılımından yararlanmak gerekiyor.

Neden Firewall Kullanılması Gerekir?

Firewall yazılımının pek çok avantajı bulunuyor. Bu yüzden kullanıcıların firewall yazılımlarını kullanması gerekiyor. Neden kullanılması gerektiğine dair bazı hususları şöyle sıralayabiliriz:

• Firewall izinsiz uzaktan erişimleri engeller: Bir internet kullanıcısının başına gelebilecek en kötü senaryolardan birisi izniniz olmaksızın bilgisayarınızın kontrolünün başka birisine geçmesidir. Fakat doğru şekilde ayarlanmış bir firewall güvenlik duvarı sayesinde bilgisayarınıza izinsiz olarak uzaktan erişilmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak kullandığınız işletim sisteminin orijinal olması lazım. Çünkü Torrent gibi yazılımlar üzerinden indirilen işletim sistemlerinin pek çoğunun içerisinde keylogger, trojan veya başka zararlı yazılımlar entegre edilmiş olabiliyor. Bu da işlemcinizi kurduktan sonra firewall kursanız dahi siz korumaya yetmeyebiliyor.

• Firewall istenmeyen içerikteki mesajları engeller: internet kötü niyetli kişilerin de cirit attığı bir yer. Bu kişiler insanları kandırarak zararlı yazılımları sistemlere entegre etmeye çalışmaktadır. Firewall kullanılmazsa size son derece masum gibi gelen bir mesaj bağlantısına tıkladığınızda, bir anlık dalgınlığınızda bilgisayarınızın, dosyalarınızın zarar görmesiyle karşılaşabilirsiniz. Başarılı bir firewall yazılımı bu sorunun önüne geçebilir. En baştan mesajları engelleyerek sizi koruyabilir.

• Firewall online oyunlarda güvenlik sağlar: Günümüzde internet üzerinden, online oyun oynamak çok yaygın. Pek çok oyun dünyanın her yerinden milyonlarca kişi tarafından oynanıyor. Kişiler online olarak birbirleriyle iletişime geçip aynı ortamda rakip, takım olabiliyorlar. Fakat araştırmalar gösteriyor ki internette zararlı yazılımların büyük çoğunluğu, online oyunlar üzerinden kullanıcılara ulaşıyor. Kullanıcılar sadece oyun oynadıklarını düşünseler de zararlı yazılımları sistemlerine, bilgisayarlarına bulaştırıyorlar. Hem de buna onay veriyorlar. Bu tür yazılımlardan korunmak ve online oyun oynarken güvende kalmak için firewall yazılımları şarttır. Pek çok firewall yazılımı oyun moduna sahip. Bu sayede hem güvende kalıyor hem de oyunlarınızı oynamaya devam edebiliyorsunuz.

• Firewall ile uygunsuz içerikleri engelleyebilirsiniz: firewall ile istediğiniz web sitelerini, içerik türlerini, web sitesi türlerini yasaklayabilirsiniz. Mesela çocuklar için uygun olmayan içerikleri engelleyebilir ya da işletmenizdeki ağ üzerinden mesai saatleri içinde belli sitelere girişi kısıtlayabilirsiniz.

En Uygun Firewall Çözümleri

Firma olarak Berqnet çözümleri dahil olmak üzere işletmeniz ve sizin için en uygun firewall yazılımının tespitinde, kurulumunda ve kullanımında hizmet vermektedir. Sağlayacağınız yeni nesil güvenlik duvarı çözümleri ile verilerinizi, cihazlarınızı, çalışanlarınızı, ailenizi güvende tutabilirsiniz.