Domain (Site İsmi) Barındırma

Domain, alan adı demektir. Bir internet sitesi açılabilmesi için gerekli olan temel bileşenlerden birisi domaindir. Domain sayesinde web sitesi adresleri anlamlı, kolay ve hatırlanabilir bir hale gelir.

Domain Nedir?
Domain, alan adı demektir. Hatırlanması zor olan IP adresleri yerine internet otoriteleri tarafından geliştirilmiş bir tür isimlendirme işlemidir. Bir internet sitesi kurmaya karar verdiğinizde .com, .net gibi uzantılara sahip domainler belirlemeniz gerekir. Bu domain, sizin adresinizdir. Yani site isminiz. Örneğin şu an ziyaret etmiş olduğunuz ilsbilgisayar.com sayfamızın domaini İls Bilgisayar’dır.
Bir internet sitesi açılabilmesi için gerekli olan temel bileşenlerden birisi domaindir. Domain sayesinde web sitesi adresleri anlamlı, kolay ve hatırlanabilir bir hale gelir. Fakat bir alan adının bütün fonksiyonu bundan ibaret değildir. Seçeceğiniz domain, aynı zamanda sizin marka adınız olacak, itibarınızın ve bilinirliğinizin arttırılmasını etkileyecektir. Bu yüzden bir web sitesi kurmaya karar verdiğinizde yapmanız gerekenlerin başında alan adınızın ne olacağına karar vermektir.

Bilgisayar Teknik Servis – Tamir – Formatlama / Fiyatlandırma
Bilgisayar onarım fiyatları ve format fiyatları konusunda bir standart belirlemek imkansızdır. Çünkü her bilgisayarın arızası farklı olabilir. Bu da sorunun çözümü için farklı ekipmanlar, yazılımlar, zaman, emek gerektirir. Kimi zaman yedek parça kullanmak gerekirken kimi zaman onarım ile sorunların üstesinden gelinebilir. Bunun tespiti uzman teknisyenlerimizin önincelemesi sonrası yapılır. Bir onarım fiyatı çıkarılır ve onaya sunulur. Yedek parça kullanılacaksa parçanın güncel fiyatı servis ücretine yansır.

Domain Kayıt İşlemleri
Domain kayıt işlemleri, aynı zamanda domain satın almak, alan adı tescili şeklinde de isimlendirilir. Bütün alan adları, internette bir tanedir. Bu yüzden domain kayıt işlemi, seçeceğiniz alan adının sizden başkası tarafından kullanılmaması adına üzerinize kayıt ettirmeniz anlamına gelir.
Çoğu zaman satın almak dense de aslında yapılan bir satın alma değil, kiralamadır. Kiralamalar daha çok 1 yıllığına yapılır ve süre dolumunda yenilenmezse üzerinizden düşer. Bu yüzden de domain tescil işlemlerinin zaman zaman yenilenmesi gerekir.
Domain seçmek pek de kolay değildir. Çünkü dünya genelinde milyonlarca web sitesi var. Bu yüzden de çoğu alan adı, kiralanmış olabiliyor. Bu sebeple alan adı sorgulama platformundan aklınızdaki alan adının boşta olup olmadığını araştırmanız gerekiyor. Eğer belirlediğiniz alan adı birisi adına tescil edilmiş ise tek yapabileceğiniz kişiyi ikna ederek üzerinden düşürmesini sağlamak. Bunun için kimi zaman çok büyük telifler talep edilebiliyor.

Domain Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Domain seçimi çok önemlidir. Bir marka bilinirliğini kolaylaştırabileceği gibi zorlaştırabilir de. Bu yüzden alan adı seçerken mutlaka site içeriği ile uyumlu olması, sektörü yansıtıyor olması, akılda kalıcılığı kolay olması, uzunluğunun en net biçimde olması gerekir. Daha sonra da .com, .net, .org gibi uzantılardan hangisinin kullanılacağına karar verilmesi gerekir.