İşletim Sistemi Nedir?

İşletim sistemi, bilgisayarların donanım elemanlarını yönetmekte olan, programların çalıştırılabilmesini sağlayan en temel yazılımdır. Açık kaynak kodlu ve kapalı kaynak kodlu olmak üzere ikiye ayrılan işletim sistemleri arasında açık kaynak kodlu olanların kullanımı ücretsizdir. Kodları herkes tarafından görülebilir ve değiştirilebilir. Kapalı kaynak kodları ise ücretli olup kodları sadece programcılar tarafından görülebilen ve değiştirilemeyen yazılımlardır. İşletim sistemi, bilgisayar ile kullanıcı arasında bir köprü görevi görür. Dolayısıyla bir bilgisayarın işletim sistemi olmadan kullanılabilmesi imkansızdır. Profesyonel bir kullanım için bilgisayarda kesinlikle işletim sistemi kurulumu olmalıdır.


Teknik servis olarak işletim sistemi kurulumu gereksinimleri özellikle yeni alınan, sıfır bilgisayarlarda gerekli olmaktadır. Yeni alınan bilgisayarların bir kısmında işletim sistemi kurulu olmadan gelmekte, bunların kullanıma açılabilmesi için de işletim sisteminin kurulu olması gerekmektedir. Yine kimi zaman bilgisayarlarda kurulu gelen işletim sistemi, kullanıcının kullanım alışkanlıklarına uymaya bilmektedir. Örneğin uzun yıllar Windows kullanan bir kullanıcı, Ubuntu kurulu gelen bir bilgisayarı kullanmakta zorluk çekmekte, bu yüzden de Ubuntu’nun kaldırılıp Windows işletim sisteminin kurulmasını talep edebilmektedir. Bu gibi durumlarda ise servis olarak gerekli çözümleri sağlıyoruz. Hizmet detaylarımızla bilgisayarınızın kullanılabilmesini sağlıyoruz.

İşletim Sistemleri Nelerdir?

Günümüzde bilgisayarlarda, tabletlerde ve mobil cihazlarda hizmet alınabilmesi için farklı işletim sistemleri kullanılmaktadır. İşletim sistemleri arasında seçim yapmak tamamen kullanıcının tercihi olabilse de kimi markalarda işletim sistemleri bir zorunluluk olup başka işletim sistemlerine izin vermemektedir. Hangi işletim sisteminin en iyi ya da en kötü işletim sistemi hangisi gibi bir değerlendirme yapmak imkansızdır. Her birisinin kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Dolayısıyla birini diğerine üstün görmek kesin bir dille ifade edilemez. Bilgisayarlarda en çok kullanılan

İşletim sistemlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Windows işletim sistemi: Windows, Microsoft markasının bir ürünüdür. Ülkemizde ve dünya genelinde en çok tercih edilen işletim sistemidir. Popülerliğinin yüksek olması ve donanım yönünden çok zengin olması, Windows kullanıcılarının donanım desteği konusunda sorun yaşamamasına neden oluyor. Şirket, sürekli kendini yenilediği için Windows’un pek çok sürümü var ve bu da bilgisayarların özelliğine, donanımlarına göre uygun bir Windows işletim sisteminin bulunabilmesini sağlıyor.
  • Mac OS X: Apple markasının sadece kendi geliştirdiği bilgisayarlar için tasarlamış olduğu işletim sistemidir. Kullanımı son derece kolay olan işletim sisteminin diğer bilgisayarlara kurulması son derece zordur. Bunun yanında donanım desteği bulmak da son derece zordur. Yazılım programlarının crack versiyonlarını bulup kurmak adeta imkansızdır. Fakat Apple bilgisayarlar için verimliliği, kullanımı son derece yüksektir.
  • Linux işletim sistemi: Unix işletim sistemine benzeyen; fakat tam olarak aynısı olmayan, özgür yazılım lisansıyla ücretsiz olarak sunulan bir işletim sistemidir. Kendi içinde iki farklı işletim sistemi bulunan Linux’un Debian ve Ubuntu dağıtımları vardır. Son yıllarda sıfır alınan bilgisayarların pek çoğunda ücretsiz lisansı sayesinde Linux işletim sistemiyle gelmektedir.

Donanım ve Yazılım Güncellemeleri

Bilişim alanında ortaya çıkan gelişmeler ve yenilikler daha çok donanım ve yazılım üzerinedir. Bu alanlarda ortaya çıkan gelişmeler sayesinde teknolojik ürünlerin verimliliği artar. Zamandan, nakitten, emekten tasarruf sağlanır. Bu yüzde de sürekli bir ARGE süreci vardır. Tam da bu noktada güncelleştirme adını verdiğimiz işlemler karşımıza çıkıyor.

Güncelleştirme, yazılım geliştiriciler ya da diğer kullanıcılar tarafından bulunan sorunlara yönelik düzeltmeler içermekte olan yazılım dosya sistemleridir. Güncelleştirmeler sayesinde sorun tespit edilen kod düzeltilir ve sorunların elektronik cihazınızda oluşması önlenir. Güncelleştirmeler bir sorunu çözdüğü için daima özgürdür ve şirketlerin web siteleri aracılığıyla rahatlıkla kullanılabilir.

Çoğu zaman bilgisayarlarımızı açtığımızda ya da mobil cihazlarımızı şarja taktığımızda güncellemelerle karşılaşırız. Hatta bunlar oldukça fazla karşımıza çıkar. Bir süre sonra can sıkıcı olmaya dahi başlar. Bu yüzden bazı kişiler cihazlarını güncellemelere kapata da bilirler. Fakat güncellemeler bir ihtiyaç dolayısıyla ortaya çıkar. Biri ürün, bir program piyasaya çıkarılmadan önce çok çeşitli testlere tabi tutulur. Çeşitli denemeler yapılır. Fakat kullanıma açıldıktan sonra daha önce tespit edilemeyen sorunlar ortaya çıkar. Bu sorunları düzeltmek için de güncelleme hizmetleri yapılır.

Çoğu kişi güncelleme teknik servis ile mi yapılmalı ya da güncelleme nasıl yapılır gibi sorular sormaktadır. Fakat bu tarz soruların net bir cevabı yoktur. Her yazılımın, her programın nasıl güncelleneceğine dair standartlar değişkenlik gösterir. Kimi zaman otomatik olarak güncelleme gerçekleşirken kimi zaman manuel olarak güncellemek gerekir. Hatta kimi zaman eski sürümün tamamen, arkada hiçbir kalıntı kalmaksızın kaldırılması gerekebilir. Kimi zamanda da güncellemenin yapılabilmesi için ve güncellemeleri yönetmek için yardımcı programlardan yararlanmak gerekir. Bütün bu hizmet detayları da uzmanlık gerektirir.

Yazılım Güncellemeleri Neden Önemli?

Yazılım güncellemeleri pek çok açıdan hayati öneme sahiptir. Öncelikle bazı güncellemeler, aygıtın diğer donanımlarının kullanılabilmesi için gereklidir. Örneğin bilgisayarlardaki driverları güncellemez iseniz çeşitli donanımların kullanılmasında sorun yaşayabilirsiniz. Yazıcı, Mouse, webcam, optik sürücü, klavye, parmak izi okuyucu, hoparlör gibi bileşenler driver güncellemeleri ile bilgisayarlarınızla uyumlu hale gelir. Aksi taktirde cihazınız hiç çalışmayabilir ya da sorunlar yaratabilir.

Güncellemeler aynı zamanda güvenliği arttırır. Virüs yazılımcıları sürekli programların mevcut yazılımlarını delmek ve içeri sızmak için çalışırlar. Bu tür bir delmenin gerçekleştiğini düşünen geliştiriciler, güncelleme ile yazılım kodlarında yenilik yaparak virüslere karşı kalkanlarını canı tutmayı başarırlar. Dolayısıyla güncelleme yapmadığınız taktirde virüslerin saldırısına açık kalmış olursunuz. Bu da verilerinizin zarar görmesi, bilgilerinizin çalınması, cihazlarınızın kullanılamaz hale gelmesi gibi problemlere neden olur.
Yazılım ve program geliştiricileri ürünleri üzerinde kullanıcı deneyimlerine önem verir.

Kullanıcıların nelere ihtiyaç duyduğu ve mevcut yazılımlarının bunu hangi seviyede karşılayabildiğini sorgularlar. Ardından yaptıkları güncelleme ile eksikleri giderir, programlarının daha kullanışlı hale gelmesine verile olurlar. Güncelleme yapmadığınız taktirde yeni özelliklerden mahrum kalmış olursunuz.

Donanım Güncelleme Servisi

Donanım ve yazılım güncellemeleri için profesyonel destek almakta fayda var. Çünkü yazılım ve programlar çok ince detaylar barındırır. Bunun gereklerini ve detaylarını öğrenmek uzmanlık işidir. Güncellemenin yapılıp yapılmaması gerektiği, yapılacaksa nasıl yapılacağı, ek servis yazılım detaylarının gerekip gerekmediği netleştirilmelidir.

Güncelleme noktasında en sık karşılaşılan sorunlardan birisi virüstür. Saldırganlar güncelleme adı altında virüs yayıyor da olabilirler. Doğru noktadan, doğru şekilde güncelleme yapmak süreç sağlığı için önemlidir. Firmamız uzman kadrosu sistemlerinizin bütün güncelleme detaylarını kontrol etmekte, nasıl yapılacağını netleştirmekte ve işlerinizin aksamasına mahal vermeden bütün program, yazılım güncellemeleri kontrol edilmelidir.

İşletim Sistemi Kurulumu Fiyatları

Teknik servis hizmetlerimiz kapsamında işletim sistemlerinin kurulum fiyatları değişiklik göstermektedir. Cihaz sayısı, işletim sistemi türü ve cihaz durumuna göre işletim sistemlerinin kurulumu farklı olmakla birlikte fiyatları de değişmektedir. Firmamız işletim sistemleri kurulumunda uygun fiyat avantajları sunmakta, bütün bilgisayarlarınız için istediğiniz işletim sistemini kurmaktadır.

Bilgisayarların bütün çalışma sistemleri, işletim sistemlerinin başarısıyla doğrudan alakalıdır. Profesyonel kişiler tarafından kurulması, gerekli testlerin yapılması ve en sağlıklı olanı da lisanslanmasıdır. Firmamız uzman kadrosu bütün bu alanlarda Windows, Mac ya da Linux işletim sistemlerinin kurulumunu yapmakta, güvenli şekilde cihazlarınızı kullanıma hazır hale getirmektedir.