Veri ( Bilgi ) Kurtarma

Veri (bilgi) Kurtarma

Veri (bilgi), bir elektronik cihazdaki girdilerdir. Bilgisayar, tablet, cep telefonu, sunucu, harici depolama cihazları gibi cihazlardaki verilerin herhangi bir şekilde kaybolması, erişilememesi, silinmesi, yanlışlıkla hasar görmesi gibi nedenlerden dolayı erişilemeyen verilerin yeniden erişilebilir hale gelmesine veri kurtarma adı verilir. Elektronik cihazlar hayata pek çok kolaylık sağlamakta, bilgiye erişimi, bilgiyi depolamayı, bilgiyi paylaşmayı hem hızlandırıp hem kolaylaştırmaktadır. Fakat gerçek dünyada olduğundan çok daha fazla dijital dünyada verilerin zarar görmesi söz konusudur. Bunun çok çeşitli nedenleri olsa da bütün kayıplar kimi zaman telafisi imkânsız sonuçlar doğurabilir. Kurumsal ya da kişisel bütün veriler veri kurtarma hizmetleri sayesinde masaüstü, dizüstü bilgisayar, harici depolama birimine veya sunucuya geri yüklenir. Bu sayede iş sürekliliği ve verimliliği arttırılır.
Veri kaybı, daha önce çalışan, erişilebilen bir bilgisayar sistemindeki ya da yedeklemedeki bir veriye erişememedir. Dosyaların yanlışlıkla silinmesi, veri kontrol yapılarının üzerine yazılması ve daha pek çok sebepten dolayı her gün onlarca kurumun, işletmenin veri kurtarma gereksinimi ortaya çıkar. Bu noktada yapılması gereken profesyonel kişilerden destek almaktır. Aksi taktirde kurtarılması mümkün olan veriler hasar görebilir, kurtarılması mümkün olmayan bir hal alır. Dolayısıyla deneme yanılma yöntemiyle yapılabilecek bir işlem değildir. Hata payı kabul etmeyecek bir işlemdir.

Veri Kaybının Nedenleri
İstatistiklere göre veri kayıplarının büyük çoğunluğu insan kaynaklıdır. Dosyaların yanlışlıkla silinmesi, veri kontrol yapıları üzerine yazılması gibi nedenler veri kayıpları oluşturuyor. Kimi zaman bilinçli olarak veri silme de olabiliyor. O an bir daha kullanılmayacağı düşünülen bir veri, kullanıcı tarafından siliniyor; fakat daha sonra yeniden kullanma gereksinimi doğuyor. Bu durumda da verinin kurtarıldığı kurtarılamayacağı söz konusu oluyor.
Veri kayıplarına fiziksel nedenler de yol açıyor. Cihazların güç kaybı veya elektrik kesintisi olması, aşırı ısınma sorunu, elektrostatik deşarj gibi depolama cihazlarından ve ortamdan kaynaklanan veri kayıpları bu tür fiziksel veri kaybı kategorisine giriyor. Maalesef ülkemizde elektrik altyapısı gelişmiş ülkelere nazaran çok zayıf. Bu da çok sık elektrik kesintilerine neden oluyor. Elektrik kesintileri bir taraftan elektronik cihazlara zarar verip kullanım ömürlerini azaltırken diğer taraftan da verilerin kaydedilemeden yok olmasına ya da kayıtlı verilerin gel git sürecinde zarar görmesine sebep olabiliyor.
Veri kurtarma gereksinimi doğuran kayıp nedenlerinden bir diğeri de virüs tarzı zararlı yazılımlardır. Dijital dünyada virüsler uzun zamandır veri kayıplarına neden olmakta. İşletim sistemlerine, uygulamalara zarar veren virüsler çok çeşitli. Kimileri verilerin silinmesine yol açarken kimileri verileri kopyalayıp başka sunuculara aktarabiliyor. Kimileriyle verileri dönüştürüyor. İstenmeyen hallere çevirebiliyor. Bu, diğer veri kayıpları ile mukayese edildiğinde daha fazla teknik donanım ve daha fazla uzmanlık gerektiriyor. Çünkü hem verinin kurtarılması hem de eski sağlıklı haline getirmesi gerekiyor. Çoğu zaman özel yazılımlar, uygun antivürüs programlarından yararlanmak gerekiyor.

Profesyonel Veri Kurtarma Hizmeti
Veri kurtarma konusunda yapılabileceklerin bir standardı yoktur. Kimi zaman ufak çalışmalarla bir kısım veriler kurtarılabilirken kimi zaman çok daha fazla işlem gerekebilir. Bu yüzden hizmet alacağınız firmanın profesyonel uzmanlara ve gerekli yazılımlara, teknik unsurlara, ekipmanlara sahip olması gerekir. Son derece profesyonel firmalar çok fazla hasar almış, hatta depolama diskleri fiziksel olarak dahi zarar görmüş olsa dahi verileri kurtarabilir. Firmamız bu alanda uzun yıllardır yüzlerce veri kurtarma faaliyeti içerisinde bulunmuş, bulut sistemleri, sunucular, bilgisayarlar, hard diskler ve diğer bütün veri depolama alanlarında başarı göstermiştir. Yanmış, darbe almış, kırılmış olsalar dahi verileriniz büyük oranda kurtarılabilmektedir.